Nagy örömünkre véget ért a hosszú, fagyos vagy éppen kevésbé hideg téli időszak, mellyel együtt ideje búcsút intenünk a bezárkózásnak is. Bizonyára már mindannyian vártuk a tavasz eljövetelét, mellyel együtt fokozatosan bekövetkezik az időjárás enyhülése is. Itt az ideje produktívan kihasználni az időnket, mivel a természet ébredése kéz a kézben jár a szabadtéri teendők kezdetével. Azonban gyakori probléma, hogy figyelmünket a dekorációkra irányítjuk, és hajlamosak vagyunk megfeledkezni a meseszép kert létrehozásához elengedhetetlen kerti munkálatokról. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tavaszi kerti teendőket és munkálatokat, amik elengedhetetlenek a kertes házban élők számára.
Metszés – A legfontosabb tavaszi kerti munkálatok egyike
Metszés során az elfagyott, elszáradt részeket távolítjuk el a növényről, ezáltal segítjük az újra hajtását. Fontos megemlítenünk, hogy minden növénynél eltérő időben, más-más eljárást kell követnünk. Ezért is célszerű ezt a tevékenységet az első helyre tenni a tavaszi kerti munkálatok elvégzését illetően. Az alma, a körte és a naspolya fákat például az évszak beköszöntésekor ajánlatos kezelésbe venni. Ezzel szemben a csonthéjasokat, köztük a meggy, a szilva, a cseresznye és a barackfát március-április környékén érdemes metszenünk.
Sokunkban felmerül a kérdés: Mi a célja a fák metszésének? Kiemelkedően fontos egészségük érdekében, hogy ágai szellősen, lehetőleg érintkezés nélkül helyezkedjenek el. Ennek köszönhetően a napfény egyszerűbben tud bejutni, és nem utolsó sorban csökken a különböző gombák, betegségek legfőképp a kártevők terjedése a fák ágai között. A termés könnyebben való elérése mellett fontos a fiatal fák lomkoronájának első években való megformázása is.
Hogyan érdemes végrehajtani? Elöljáróban fontos tudni, hogy -5°C alatti hőmérsékleten károsodhatnak az ág- és vessző végek, tehát mielőtt bármibe belefognánk, nézzük meg az időjárás-előrejelzést. Az ősszel vagy kora tavasszal ültetett gyümölcsfáknál a fő ágat hosszabbra, az oldalsó ágakat pedig rövidebbre kell vágni. Ezáltal kúp alakú koronát kapunk. Használjunk ehhez metszőollót, és ejtsünk vele 1 cm körüli sebet.
A gyönyörű kert elengedhetetlen része az ültetés
Amint beköszönt a fagymentes időjárás, érdemes elkezdeni sokunk kedvenc szabadtéri tevékenységét, az ültetést. Tervezzük meg kertünket még most, hogy minden évszakban rendelkezésünkre álljon otthonunkban frissen termett gyümölcs és zöldségféle, virágoskertünk pedig szebbnél szebb virágokkal legyenek díszítve.
Lombhullató fák és virágzó cserjék ültetésekor megfelelő mélységű és szélességű gödröt kell ásnunk, melyhez ajánlott az ásólapát használata az egyszerűbb munkavégzés érdekében. A bogyós gyümölcsök közül a málna, a ribizli és szeder a legkedveltebbek, melyek életben maradásához elengedhetetlen, hogy a kert napos részére kerüljenek, így az évek során egyre termékenyebbé válnak.
Mindannyiunk számára hatalmas élmény leszüretelni munkánk gyümölcsét. Ezért sem szabad megfeledkeznünk a vetőmagokról, melyekhez a sorokat már a talaj felmelegedése után egy kovácsolt kapával kialakíthatjuk, és a magokat a földbe helyezhetjük. Fontos tisztában lenni vele, hogy a hűvös idő ellenére korábban is elvethetjük a salátát, a petrezselymet és a spenótot is. Ugyanakkor a burgonyát, a babot és a zöldborsót illetően érdemes megvárni a melegebb időjárást. Hasonlóan fontos a várakozás a palántáknál, mint például a földieper, a paprika, a paradicsom és a padlizsán esetében a begyökeresedés és a megerősödés biztosítása érdekében.
A kert meseszép összhatása érdekében érdemes dézsás növényekkel benépesíteni teraszunkat vagy erkélyünket. Ne felejtsünk el utánanézni annak, hogy milyen talajt szeretnek, mekkora cserép szükséges a gyökereknek, és milyen gyakorisággal kell öntözni és tápoldatozni őket. Érdemes beszerezni egy ültető lapátot, mely hasznos társunk lehet a sziklakertek beültetése során is.
Figyeljünk oda az öntözésre is!
Fontos megemlítenünk, hogy minden növény eltérő gyakoriságú és mennyiségű vízellátást igényel. Mivel az öntözés meglehetősen sok időnkbe telik, ezért az ideális megoldás nagyobb kertek esetén az öntözőrendszer kialakítása vagy egy öntözőkomputer beszerzése, mellyel automatizálhatja a víztakarékos öntözést.
Ami az optimális időjárást illeti az első tavaszi locsolást érdemes akkorra időzíteni, amikor a hőmérséklet eléri 10-15 C-t. Ilyenkor a gyepet nagyobb adagokban, de ritkábban kell öntözni.
Feledhetetlen tavaszi munkálat a kerti gyepszellőztetés!
Hogy mi is az a gyepszellőztetés? A sokak számára ismeretlen fogalom nem más, mint az elhalt fűmaradványok eltávolítsa a tövek közül. Ezek filcszerűen tapadnak össze a talaj felszínén, ezáltal elzárják a szellőzés útját. Rendkívül fontos ennek végrehajtása, ugyanis a szakszerűtlen gondozás hiánya miatt nem tud levegőzni a fű, így nem jut hozzá megfelelő mennyiségű oxigénhez és tápanyaghoz. Évente kétszer, tavasszal és ősszel ajánljuk ennek az elvégzését, ugyanis gyakoribb végrehajtása a fű sérülékenységéhez vezethet.
Az eljárás során használhatunk gyepszellőztető papucsot, melynek talpa fémszögekkel/tüskékkel van ellátva vagy gyepszellőztető gépet. Ez feltépi a talaj ezen filcrétegét, ami egyfajta takaróként funkcionált. A folyamat alatt nem csökken a fű mérete, mivel a gyepszellőztető kése nem tépi ki a fűszál gyökerét, hanem biztosítja a levegő és a tápanyag szabad áramlását.
Amennyiben részletesebben szeretne tájékozódni arról, hogy miként tudjuk megőrizni pázsitunk egészségét, erre a linkre kattintva a gyepszellőztetésről szóló cikkünkből többet megtudhat.
Cikkünk is bizonyítja, hogy nincs vesztegetni való időnk, ugyanis a tavasz beköszönte számos fontos teendőt vonz magával, amit nem szabad az utolsó pillanatra hagynunk. Mindannyian tudjuk, hogy az elkövetkezendő kerti munkálatok végrehajtása rengeteg időt és erőfeszítést igényel, de a végeredmény biztosan kárpótol majd minket.
Látogasson el a blogunkra és olvasson el további hasznos bejegyzéseket a kültéri kerti munkákkal vagy a belső terek felújításával kapcsolatban!
Írta: Sipos Adrienn