Az ősz sokak számára az elmúlást szimbolizálja, azonban mi úgy tekintünk rá, mint a megújulás előtti hangolódásra. Még egy kis ideig jó idő van, amit produktívan is ki tudunk használni, például fordíthatjuk felújításra extra energiánkat és kis szabadidőnket. Szerencsére messze van még a rossz idő, nem kell bezárkóznunk a házba vagy elbújni az eresz alá a folyamatos esőzések elől. Nem is említve azt, hogy számos fontos teendőnk van, mielőtt beköszönt a tél – fel kell készítenünk kertünket a hidegre. Most szóba jönnek azok az őszi kerti munkák, melyeket gyakran elfelejtünk vagy halogatunk, pedig nem szabad hagyni, hogy átcsússzanak a teendők jövő évre. Nézzük is, hogy miről nem szabad megfeledkezni idén ősszel!
Az eresz kitakarítása
Az ereszcsatorna célja, hogy a tetőről összegyűlt vizet elvezesse az aknába és a csatornahálózatba. Ha a levelek és egyéb törmelékek eltömítik a víz útját, az problémát jelent az otthonunknak, hiszen egy erősen havas tél sok csapadékkal jár. A felgyülemlett víz képes megroppantani a csatornát és akár le is szakadhat a benne lévő víz súlya alatt. Ennek következtében a nem megfelelő vízelvezetés a falak penészedését okozhatja, ami már a bent élők egészségére is veszélyes, hiszen a légzőrendszeri megbetegedésekben nagy szerepet játszanak a penészgomba spórái.
Ezeken túl a rosszul elvezetett víz akár a talajt is kimoshatja a házunk alól. Ami még ennél is súlyosabb az az, ha már a szomszéd épületet is fenyegeti a mi figyelmetlenségünk, hanyagságunk. Ezért fontos az elkorhadt, régi eresz cseréje, továbbá folyamatos ellenőrzése és gond esetén szakember, bádogos hívása.
Az őszi kerti munkák elengedhetetlen része a talajjavítás
Gyepszellőztetésről szóló cikkünkben kifejtettük, hogy hogyan tudjuk megőrizni pázsitunk épségét. Erre a linkre kattintva eláruljuk, hogy mikor, mivel és miért érdemes fellazítani a gyepet az első hó leesése előtt. Az is kiderül, hogy mi az a gyepfilc és miért kell megszabadulni tőle a fagy beköszönte előtt.
A talajjavításhoz azonban nem csupán a gyepszellőztetés tartozik, hanem a trágyázás is. Két lehetőségünk van a megfelelő trágya választása előtt – szervesre vagy szervetlenre essen a választásunk? A közös tulajdonságuk az, hogy mindketten nagy mennyiségben tartalmaznak nátriumot, káliumot és foszfort. A különbség viszont az, hogy a szerves trágyát nehezebb beszerezni, mivel nincs mindenkinek farmbéli ismerőse, hogy instállótrágyát használhassunk kertünkben. Azonban a szerves trágyát kiválthatjuk komposzttal vagy akár szárított marhatrágyával. Összességében tehát a szervetlen műtrágyát könnyebb beszerezni, mivel egy kattintással elérhetők az interneten keresztül.
Azt a műtrágyát, amiben inkább a nátriumtartalom a magas, érdemes tavasszal használni. Ezzel szemben azt, amiben többségében foszfor és kálium van, őszre ajánljuk. Az utóbbi lassabban szívódik fel. tehát több ide kell neki, hogy elérje a fű gyökerét. Ehhez képest a nátrium gyorsabban szívódik, hogy hamarabb táplálja a növényt.
Térkő ellenőrzése, javítása
Az első havazás előtt érdemes kijavítani a repedéseket és cserélni a törött járólapokat, mivel a fagy tovább ronthatja az állapotukat. Később pedig, ha már leesett a hó, folyton megakadhat az egyenetlenül álló térkövek között a hólapát, így nagyobb erőfeszítésre és több időre/idegszálra lesz szükségünk az út letisztításához. Ahhoz, hogy ki tudjuk javítani a megroncsolódott térkövet, sajnos vissza kell szednünk és újból lerakni új termékekkel. Szerencsére nem kell szakembert fogadni, mivel ebből a cikkünkből tájékozódhat mindenről, amit a térkő lerakásához tudni kell.
A térkő tisztításához gyakran elég egy seprű vagy egy magasnyomású mosó. A szemünknek a legzavaróbb, ami még történhet a térkövünkkel, hogy bealgásodik vagy bemohásodik. Ilyenkor nem csak esztétikai problémáról beszélhetünk, hiszen a nyirkos őszi reggeleken könnyen megcsúszhatunk a nedves zöldfelületen, ami könnyen balesethez vezet. Ennek a megelőzésére ajánljuk a HG algaeltávolítót, mely nem csak a térkőről, de a külső falról és a tetőről is képes eltüntetni az algát 36 órán belül.
Tegyük rendbe a teraszt!
Teraszunkról sem szabad megfeledkeznünk, hiszen azt is karban kell tartani. A fuga közti kosz eltávolítására a legkönnyebb megoldást egy magasnyomású mosó használata jelenti, melyet egy masszívabb korlát tisztítására is alkalmazhatunk. Így két legyet üthetünk egy csapásra.
Amennyiben a terasz vagy erkély fémkorlátja rozsdásodásnak indult, nem szabad úgy hagyni télre. Ezt a gondot egy nap alatt rendbe hozhatjuk, előkészületekkel együtt. Szerencsére készítettünk róla egy videót, hogy hogyan lehet könnyen, szakszerűen lefesteni a fémkorlátot.
A fa korlát rendbehozását is meg lehet oldani egyedül, csak csiszolóra, alapozóra és lazúrra lesz szükségünk. Ha mindent beszereztünk, akkor kezdődhet is a munka. A Faápolás mesterfokon cikkünkből kiderül, hogy mit, miért és hogyan érdemes használni a tökéletes végeredmény érdekében.
Az őszi munkák közé tartozik a nyílászárók és a tető ellenőrzése is
A víz, a bogarak és a szél is könnyedén megtalálja a házba jutó utat még akkor is, ha csak egy kis résről van szó, amit napokig kereshetünk. A rosszul záródó ajtók és ablakok megléte egy idő után meg fog látszódni a fűtésszámlán is, hiszen a beáramló hideg levegő miatt többet kell fűtenünk. Amennyiben nem találjuk meg a probléma forrását vagy nem tudjuk orvosolni, érdemes mindenképpen kikérni szakember segítségét, mert egy költséghatékony megoldás még mindig olcsóbb, mint a magas fűtésszámla.
Csakúgy, mint a térkőnél, a repedést nem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen a sérült cserép könnyen beázáshoz vezethet vagy a hó súlya alatt a tetőnk leggyengébb pontja lehet. Ez ugyanúgy igaz a tető faszerkezetére is, tehát ha sérült lecet látunk, erősítsük meg egy másik léccel. Megvalósulhat rászögeléssel vagy egy szakember más megoldást is tud eszközölni. Gombásodás vagy algásodás esetén is érdemes kikérni szakértő véleményét, hogy körültekintően tudjuk kezelni a problémát.
Zsindelytető esetén az átzsindelyezés folyamatát már említettük ebben a cikkünkben. A fontosabb tudnivalók is le vannak írva ezzel a tetővel kapcsolatban, azonban ha nem érezzük magunkat kellően kompetensnek a témában, mindenképpen kérjük állapotfelmérést a tetőnkre, hogy télen ne érjen minket kellemetlen meglepetés. Áttelelni nagyon kellemetlen lenne tető nélkül.
A biztonságos ház elengedhetetlen része a tiszta kémény
A legpiszkosabb feladatot hagytuk utoljára. A kéményseprést célszerű még a fűtési szezon előtt elvégezni, vagy elvégeztetni, mivel célja a füstelvezető veszélytelen üzemelésének ellenőrzése. A kéményseprést Magyarországon a katasztrófavédelem szakemberei végzik, akik rendelkeznek minden szerszámmal és mérőeszközzel a feladat teljesítéséhez, hogy az őszi kerti munkák maradéktalanul elvégzésre kerüljenek.
Látjuk már előre, hogy az ősz nem lesz unalmas, ha a tél kezdete előtt szeretnénk mindennel végezni. Fontos, hogy minden évben kellő figyelmet fordítsunk nem csupán az épületünk épségére, de a körülötte lévő környezetre is. Ha időben észrevesszük a felmerülő problémákat, akkor talán megúszhatjuk egy pénztárcabarát összeggel a felújítást.