A műfű egyre felkapottabb főként a lakások terén, hiszen a panelekben ez az egyetlen lehetőség egy nagyobb zöld felület kialakítására. Ezzel a szuper megoldással kis kertet varázsolhatunk erkélyünkön, mely garantáltan visszaadja majd egy kis részben a kertvárosi hangulatot. Szerencsére a műfű lerakása könnyedén megoldható házilag, így szakembert se kell fogadnunk egy otthoni kert illúziójának megteremtéséhez. A feladat nem bonyolult, azonban mint mindenhol, itt is van néhány buktató, melyre nem árt majd figyelni. Mi összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, így ha éppen az erkély felújítása van tervben, ne habozzon tovább olvasni!
Több fajta műfű létezik?
Természetesen! Nem mindegy, hogy kültérre vagy beltérre tervezzük a műfű lerakását, mivel különböző termékekre lesz majd szükségünk a munkálatok alkalmával. A kültéri műfű például drágább, mely az ellenállósággal magyarázható elsősorban. Az időjárás viszontagságait gond nélkül ki kell állnia a kültéri daraboknak és itt még nem ér véget a történet, ugyanis több funkciót is ellát. Biztosítania kell például az esővíz elvezetését és a talajt is lélegezni kell hagynia. Mindezek mellett pedig UV-állónak is lennie kell annak érdekében, hogy ne fakuljon ki hosszútávon a szép, élénk zöld szín.
Ezzel szemben a beltéri műfű fedett helyekre lett kitalálva – erkélyre, teraszra vagy akár beltéri dekorációs célokra. A fő különbség a két fajta műfű között a hátoldal, mely ebben az esetben nem a vízelvezetésre lett kialakítva. Továbbá a beltéri műfüvet általában nem kell rögzíteni, mivel nincs olyan szinten igénybe véve, mint a kültéri társa. Ezek függvényében kell kiválasztanunk, hogy hova és milyen jellegű műfüvet szeretnénk vásárolni, ugyanis a műfű lerakása az informálódással kezdődik.
Hova kerüljön a műfű? A lerakása előtt érdemes informálódni!
Mi nem mondhatjuk meg senkinek sem, hogy hova telepítse le új zöld területét, azonban hasznos tanácsokkal szolgálhatunk, ugyanis nem mindenhová érdemes lerakni a műfüvet. Az élő, gondozott gyepnél sosem lesz szebb, így ahol van lehetőség, ott próbálkozzunk fűmagok elvetésével. Azonban ahol a talaj nem alkalmas arra, hogy fű nőjön rajta, ott érdemes elgondolkodni a kültéri műfüvön.
Ezeken felül számos lehetőség van arra, hogy egy kis zölddel feldobhassuk otthonunkat. Legyen szó erkélyről, teraszról, verandáról vagy bármilyen kis otthoni sarokról, a beltéri műfű lerakása biztosan új életre kelti majd a kiválasztott helyiséget.
A műfű telepítése házilag
Szerencsére nem szükséges különösebb kézügyesség vagy szakértelem a műfű telepítéséhez, így könnyedén meg tudja oldani ezt a feladatot egy kezdő vagy akár hobbi barkácsoló is. A szinte egyetlen fontos és lényeges dolog, melyet figyelembe kell venni a telepítés során az nem más, mint a műfű rétegrend. Két alkalmat is megvizsgálunk, egy kültéri műfű lerakást és egy beltéri/erkélyre történő telepítést!
Kültéri lerakás – De hogyan?
Elsősorban mindenképpen ki kell javítani a föld egyenetlenségeit annak érdekében, hogy egy szép, sima felületet kapjunk. Ezt követően jöhet egy nagyjából 10 centiméteres murva vagy homok alap, melyre majd kerülni fog a szőnyegünk.
Elsőként egy sniccerrel felvágjuk a műfüvet, azonban inkább a hátoldalon próbáljuk megkísérelni a sebészeti beavatkozást és figyeljük a szálirányt is. Ezt követően alkalmazzunk gyomírtót a talaj felső rétegén, ahova majd a füvet fogjuk fektetni, majd lefektethetjük a geotextilt. A műfű lerakása előtt azonban a stabilizálás és a hosszabb ideig történő nedvesen tartás érdekében kvarchomokot is szórhatunk a felületre. Ez a lépés teljesen opcionális.
A tekercsdarabokat öntapadós illesztőszalaggal tudjuk majd összeragasztani és a gyepszőnyeg szélet késsel lesz majd lehetőség pontosítani. Már csak a rögzítő tüskék hiányoznak a földbe és készen is vagyunk!
Műfű lerakása az erkélyre – Beltéren sokkal egyszerűbb dolgunk van!
Legyen szó teraszról vagy erkélyről, a műfű mindenhol szuperül mutat. Jó esetben tökéletesen sík felületről beszélünk, így nem kell stabilizálni, egyengetni vagy kvarchomokot szórni. Mivel pedig nem éri nedvesség sem vagy komolyabb megterhelés, így a rögzítésre sem lesz szükségünk. Elég csupán egy sniccerrel méretre vágni a gyepszőnyeget, majd ha nagyon csúszkálna a körbevágott terület, akkor egy öntapadós szalaggal rögzíthetjük a padlónkhoz. Ilyen egyszerű!
Ápolás és tisztítás – Ne hanyagoljuk el!
Igaz, hogy alig szükséges a karbantartás a műfű esetében, azonban néha napján nem elhanyagolható egy alapos tisztítás. Ez azonban nagyon minimális erőfeszítéssel is megoldható, mindössze egy slagos locsolás és egy kíméletes seprés szükséges ahhoz, hogy újként pompázzon műfüvünk.
A nyári forróságban azonban nem árt, ha egyszer-egyszer meglocsoljuk, hogy ne száradjon ki. A túlzott nedvesség ritkán gombásodást okozhat, ilyenkor speciális irtószerrel tudjuk lekezelni a szőnyeget.
Mire lesz szükségem a műfű lerakása során?
A telepítés folyamatának elmagyarázása közben ugyan előjött minden szükséges anyag, nem árt őket most egy csokorba összeszedni. A kültéri műfűhöz tehát szükségünk lesz:
- késre vagy sniccerre
- rögzítő tüskékre
- homokra vagy murvára
- kvarchomokra – opcionális
- öntapadós illesztőszalagra
- geotextilre
A beltéri telepítéshez pedig kelleni fog:
- kés vagy sniccer
- öntapadós illesztőszalag
Reméljük, hogy rövid bejegyzésünk meghozta a kedvét mindenkinek ahhoz, hogy egy kis zölddel leheljen új életet teraszába vagy az erkélyébe! Várunk Mindenkit sok szeretettel a Festék Csodák üzletébe a mai napon is, elérhetőségeinket pedig a Kapcsolat menüpont alatt találhat.
Amennyiben pedig tovább olvasna, tudja mi illik a legjobban a zöldhöz? Ebből a cikkünkből kiderül!