Az egyik legfontosabb kérdés a lakásfelújítás, vagyis specifikusabban fürdőszoba felújítás során az, hogy kád vagy zuhany legyen. Persze van olyan család, aki ilyenkor rávágja, hogy mindkettő. Egy panelban azért ez nehezebben kivitelezhető, gondolni kell azokra is, akiknek egy nagyon apró fürdőszobájuk van. Nekik sem kell viszont lemondani a kényelemről, hiszen több alternatíva is a rendelkezésükre áll. Lássuk is, hogy mikből lehet válogatni egy kisebb fürdőszoba esetén!
Zuhany vagy kád? Előnyök és hátrányok mindkettő mellett
Higiénikus megoldás?
A higiénia mellett érvelők a zuhanyt szokták választani, mivel egy kádat sokkal nehezebb és több idő tökéletesen kitisztítani. Ezzel szemben zuhany esetén – legyen szó kabinról vagy egy egyszerű falról – csupán az „alját” kell fertőtleníteni, az üvegfalat elég egyszerűen áttörölni az esetek többségében. Ebből a szempontból tehát a zuhanykabin a nyertes, sokkal praktikusabb amellett dönteni.
Idős családtagok a házban
Az öregedés egy olyan tényező, melyet nem lehet kikerülni, előbb-utóbb előjönnek a különböző fájdalmak és mozgási nehézségek. Ekkor mindenki szívesebben dönt egy zuhanykabin mellett, amibe csak be kell lépni, kellően nagy tér esetén pedig akár egy szék is elfér a zuhany alatt. Azonban nagyon sok olyan balesetet hallani, amikor a kádból kilépve csúszott meg valaki és ez sokszor komoly sérüléseket is okoz. Eddig az állás 1-1, mint az 1938-as Magyarország-Németország focimeccs eredménye.
Kisgyerekes családoknak mi a legjobb választás?
Amikor fürdetni szeretnénk gyermekünket, akkor általában a legjobb megoldást a kád jelenti. Kellően magas a fala, így nem fog belőle kiesni a kicsi, könnyebb fürdetni, zuhanyoztatni. Ezzel szemben azonban a zuhany esetén nem mindig lehet könnyen megoldani a biztonságos és kevésbé idegőrlő fürdetést. Kisgyerekesek számára tehát a kád a legjobb megoldás, hiszen kisebb a baleset esélye fürdetés közben.
Víztakarékosság – A legmegosztóbb kérdés a kád vagy zuhany témában
Ez egy nagyon összetett pont, mivel minden a tényezőktől függ. Valaki szereti teljesen teleengedni a kádat és ott ejtőzni akár egy teljes órát, viszont valaki úgy fürdik kádban, hogy csak félig engedi. Olyat is hallani, aki a kádban zuhanyzik, vagy a szülők a gyerekek vizében fürdenek meg, ezzel spórolva.
Zuhany esetén valaki pár perc alatt letusol, míg vannak, akik akár fél órát is tudnak a folyó víz alatt állni/ülni/feküdni. Ilyen zuhanyzások alkalmával egy kádat többször is meg tudnánk tölteni a lefolyó vízből.
Nehéz tehát eldönteni azt, hogy melyik a környezetbarátabb megoldás, mivel ebben az esetben minden a vízfogyasztási szokásoktól függ. Teljes mértékben az egyéni szokásainkat kell figyelembe venni, ha eszerint a szempont szerint szeretnénk magunknak új fürdőszobát kialakítani.
Ha praktikusabban gondolkodnánk…
Legyen irányadó a fürdőszobánk alapterülete és a vízvezetékek. Ideális esetben arra törekszünk, hogy minél kevesebb dolgot kelljen módosítani, ne kelljen falat bontani vagy a csöveket átvezetni. Számoljuk ki, hogy pontosan hány négyzetméter nagyságú a fürdőszoba alapterülete, így méretarányosan meg tudjuk tervezni a fürdőszobánkat akár egy online szobatervezővel, akár egy négyzetrácsos lapon.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a kád vagy zuhany párbajban mindig az egyéni preferencia fog dönteni. Amennyiben azonban a legoptimálisabb megoldást keressük otthonunk számára, akkor nem a szépség, hanem a praktikusság fog többet nyomni a latba. Szerencsére a Festék Csodákban burkolóanyagok és szaniterek széles választéka vár mindenkit, így biztosan meg fogja találni azt vagy azokat a termékeket, melyek legjobban illenek nem csupán az Ön, de otthona ízléséhez is!