Mindannyiunk életében beköszönt az a bizonyos pillanat, amikor meg szeretnénk újítani fürdőszobánkat. Nem tetszik a régi csempe, új színre vágyunk, jól esne egy kis vérfrissítés. A lakásfelújítások alkalmával azonban általában a csempézés vagy a komplett fürdőszoba átalakítás szokta a legnagyobb költségeket felemészteni, ami nem csoda. Nem beszélve arról, hogy meg kell találni a megfelelő, minőségi burkoló szakembert, aki nem 2 Ft-ért fog dolgozni. Azonban ha nem tudjuk megengedni magunknak azt, hogy mással végeztessük el a „piszkos munkát”, akkor mi magunk is ki tudjuk tanulni a burkoló szakma fő lépéseit egy kis online kutatómunkával. Kezdésnek olvassa el cikkünket, hiszen most összeszedtük a csempézés fő lépéseit, hogy könnyebben átláthassa a munkafolyamatokat!
A kezdet: amikor eldől, hogy milyen csempe lesz
A csempézés folyamata már fejben elkezdődik, amikor eljátszunk a felújítás vagy esetleg építkezés gondolatával. Mindenkinek a fejében él egy kép azt illetően, hogy milyen csempét szeretne, milyen színvilágot képzelt el fürdőszobája számára. Nagyon fontos momentum a kiválasztás, ugyanis ez a helyiség a nyugalom szigete lesz számunkra a nap végén és kiemelten fontos, hogy jól érezzük magunkat benne.
Ki kell választani, hogy milyen felületű, alakú és méretű hidegburkolatot szeretnénk látni a falon, illetve a padlón, ha nem a laminált padló mellett döntünk. Szerencsére a csempeválaszték rendkívül széles a piacon, találunk 3D mintásat, csillámosat, letisztult sima felületűt is. Az egészen apró mozaik csempén át a nagy lapokig minden fellelhető, nem is beszélve a sokszögletű csempékről. A Festék Csodák üzletében is megtalálhatja álmai csempéjét, kezdve Zalakerámia katalógusunk fellapozásával például.
Anyagbeszerzés – Milyen eszközökre lesz szükségünk?
Nagyon fontos a gondosan összerakott bevásárlólista megírása, ugyanis a csempézés nem gyerekjáték és sokszor nem magától értetődő minden folyamat. Ilyenkor jól jön, ha valaki segít nekünk abban, hogy pontosan mit ajánlunk és mivel dolgozzunk, hogy kövessék egymást az alapanyagok. Mi most összeválogattuk az elengedhetetlen eszközöket, melyek biztosan kelleni fognak a makulátlan munka elvégzéséhez, azonban a lista korántsem hiánytalan és függ az egyéni igényektől.
Ajánljuk figyelmébe szakértő kollégánkat, aki a szaniterek és hidegburkolatok avatott mestere és minden felmerülő kérdésre készséggel válaszol Önnek. A Kapcsolat menüpont alatt megtalálja elérhetőségét, azonban várjuk sok szeretettel üzletünkbe is, hiszen nyitvatartási időnkben elérhető lesz az Ön számára. Lássuk, mire lesz szükségünk a fürdőszoba csinosítása alkalmával!
- Vonalzó, ami lehetőleg fém
- Mérőszalag
- Vízmérték
- Csempekereszt
- Fogas glettvas
- Kőműveskanál
- Gumikalapács, melyet az aljzatnál használunk, ha a burkolólap nagyméretű
- Vödör
- Elektromos festék- és habarcskeverő gép
- Csempevágó
- Csemperagasztó
- Fuga
- Fugabehúzó
- Lemosó szivacs
- Szilikonos tömítő
- Csempe élvédő
- Vezetőléc, mely majd segíteni fog nekünk a falra felhelyezett csempét vízszintben tartani
Általában egy jó szakember már rendelkezik szinte mindennel, így nem kell külön számolnunk ezekkel a költségekkel, hiszen az árakat már az eszközhasználattal együtt mondja meg számunkra. Ilyenkor kell elkezdeni kalkulálni, ugyanis a különböző eszközök és alapanyagok folyamatos drágulása mellett néha kifizetődőbb egy szakembert fogadni. Azonban, ha meg tudjuk oldani a költségesebb eszközök bérlését vagy kölcsönkérését, akkor vágjunk is bele a következő lépésbe!
A csempézés első lépése – Felületellenőrzés, tesztelés és javítás
Mielőtt bekevernénk a csemperagasztót és fejest ugranánk a csempézésbe, alaposan vizsgáljuk meg azt a felületet, ahová a csempét fogjuk felhelyezni. Ha például a burkolatot gipszkartonra helyezzük, akkor egyszerű dolgunk van. Alapozással kell kezdenünk, melynek a lényege az, hogy impregnált felületet kapjunk, tehát vízállóvá tesszük. OSB lapot vagy fa felületet is érdemes gipszkartonnal fedni és csak utána kezdeni az alapozást.
Ha a fal felületén repedéseket észlelünk, legyenek bármilyen kicsik, ne hagyjuk figyelmen kívül. Mindenképpen ki kell javítani ezeket a hibákat, ahogyan azt is, ha a fal mállik vagy poros. A felület legyen makulátlan, véletlenül se helyezzünk hibás falra új, hibátlan állapotú csempét, ugyanis a burkolat ebben az esetben hamar leválik vagy fent sem marad a falon.
Kezdődhet a csempézés!
A csemperagasztót egyenletesen vigyük fel a kívánt felületre, majd egy fogazott glettvassal vájjunk bele bordákat. Ezáltal egyenletes csíkozás jön létre. A ragasztóból csak annyit használjunk fel, amennyi nem fog idő előtt rászáradni a falra munka közben. Kezdőként tanácsos kis részlegenként haladni, ugyanis nem tudjuk előre, mennyire leszünk lassúak.
Ezt követően a csempéket enyhén forgató, nyomó mozgással, megadott távokra felhelyezzük egymástól. A cél az, hogy tartósan beletapadjon a kötőanyagba. Vízmértékre és csempekeresztekre is ilyenkor lesz szükségünk, ezért jobb, ha végig a közelünkben maradnak vagy már az elején odakészítjük őket magunk mellé. Távtartóként használjuk fel a csempekereszteket, amiket majd a fugával könnyedén el tudunk takarni, ha végeztünk a csempézés folyamatával. Vízmértékkel pedig ellenőrizni tudjuk azt, hogy a csempék biztosan egy szintben vannak. Ilyen nagy lélegzetvételű munkák során ugyanis nem tanácsos a szemünkre hagyatkozni.
A csempe felrakását a külső sarokkal kezdjük, egy egész csempét használva. Így, ha a sarokba érünk, látni fogjuk azt, hogy milyen szélesek legyenek a sarokban lévő csempéink. Az éleknél mindenképpen ajánljuk az élvédő használatát nem csupán esztétikai szempontból, hanem azért is, mert így kevésbé lesz sérülékeny a csempénk. Ezen felül a csempe sarka vagy éle balesetbeszélyes is tud lenni.
A csempe vágásához használhatunk csempevágót vagy csempevágó kést is. Először is megkarcoljuk a csempe felületét az egyenes vágás érdekében, majd letörjük a kívánt méretre. Amennyiben az aljzat pont a csempénk közepére esik, arra is van megoldás, mivel van lehetőségünk kör alakú vágást ejteni a lapba csempevágó kerékkel, melyet több méretben is beszerezhet. Ezt egy fúró segítségével könnyedén használatba tudjuk venni. Ha pedig a csempének a sarkát szeretnénk lecsípni, akkor segítségünkre lesz a csempe-csípőfogó.
Fugázás – Amikor minden összeáll
A fugázás előtt azonban van egy lépés, amit nem szabad kihagyni. A csempék közti rést, ahová majd a fugát kenjük, szépen ki kell tisztítani. Ezt követően jöhet csak a fugánk használati utasítás szerinti bekeverése.
A fugázóanyagot könnyedén fel tudjuk vinni egy fugázó simító segítségével, ügyelve arra, hogy kitöltsünk minden rést. A felesleges anyagot fugázó gumival tudjuk lehúzni. Ügyelni kell arra is, hogy a fuga egyenletesen fedje a réseket. Nem probléma, ha a csempe olyan lesz, ugyanis miután megszáradt az anyag, egy nedves ronggyal le tudjuk mosni a felesleget. A száradás általában nagyon gyors, 10-15 percet vesz igénybe.,
A sarkokat és a tágulási hézagokat szilikonnal tudjuk tömíteni, amit egy pisztollyal tudunk a kívánt felületre feljuttatni. Arra itt viszont már ügyelni kell, hogy a csempénk ne legyen szilikonos. Ezért tanácsos maszkoló szalaggal kijelölni a szilikonnak szánt utat, melyet utólag gond nélkül el tudunk távolítani. Erre azért van szükség, hogy ne okozzunk magunknak plusz munkát azzal, hogy tömítőanyagot kell kapargatnunk a csempékről. A megmaradt anyagot fugalehúzóval tudjuk elsimítani, hogy beilleszkedjen a résekbe.
Készen állok a csempézésre?
Most, hogy átvettük nagy vonalakban a csempézés legfontosabb lépéseit elmondhatjuk, hogy nem nagy ördöngösség. Ezzel szemben nem mindenki tudja szépen felhelyezni a csempéket, sokszor nagyobb költséget jelent egy tapasztalatlan barkácsoló számára a házi felújítás, mintha felfogadott volna egy szakembert. Csak akkor kezdjünk bele a csempézésbe, ha magabiztosak vagyunk és van megfelelő hozzáértésünk. Egy blog kevés, egy Youtube videó is – próbáljunk minél több forrásból tájékozódni, mielőtt ilyen nagy volumenű projektre adjuk a fejünket és a pénztárcánkat.
Bármilyen kérdés esetén azonban állunk rendelkezésére Vásárlóinknak, hiszen nem csupán termékekkel tudunk szolgálni, hanem szakértelemmel is!
Nem tud dönteni, hogy kádat vagy zuhanyt válasszon új fürdőszobájába? Akkor ez a cikkünk Önnek szól!