Sokan nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy a felújítások alkalmával a teljes bútorzatot is lecseréljük. Ütött-kopott, vagy esetleg csak más színben játszó bútoraink azonban sokszor nem harmonizálnak az új falszínnel vagy padlóval. Ilyenkor ötletelésbe kezdünk, hogy hogyan lehetne egységesebb megjelenést adni a szobának. Sokak a matricázás mellett döntenek, azonban van egy elegánsabb megoldás, ami sokkal hosszabb ideig is kitart: a bútor festése! Szerencsére a Festék Csodákban több szín is rendelkezésünkre áll ezen munkálat kapcsán, azonban most egy kis segítséget is nyújtunk, hogy mire kell majd odafigyelni. Amennyiben pont a konyhabútor felújításán gondolkodik, mindenképpen olvasson tovább!
A bútor lefestése egyszerűbb, mint gondolnánk!
Nem merünk belevágni, mert úgy gondoljuk, hogy úgyse menne? Ne temessük a dolgot addig, amíg utána sem jártunk a teljes folyamatnak, hiszen se kiadásban, se energiában nem lesz megterhelő. Voltaképpen elég kevés termékre lesz szükségünk ahhoz, hogy a lehető legjobb eredményt érhessük el: minimális befektetéssel maximális végeredmény!
Hogy fog kinézni a bútorfestés folyamata?
- Előkészítés
- Festés
- (Dekorálás)
- Száradás
Mire lesz szükségünk mindehhez?
- Csiszolópapír vagy csiszolószivacs/Csiszológép
- Mosogatószer és mosogatószivacs
- Folyékony fa + spakli
- Takarófólia, maszkolószalag
- 4-10 mm-es velúrhenger, laposecset
- Dulux Simply Refresh konyhabútorfesték
A bútor festése az előkészítéssel kezdődik
Sokan hajlamosak megfeledkezni erről a lépésre, holott a teljes végeredmény milyenjét befolyásolja az, hogy pontosan milyen feladatokat végzünk el a festés előtt. Egy nagyobb bútor esetén maga az előkészítés nagyjából két órát vesz igénybe, tehát nem kell vészesen sok időt erre szánni, viszont cserébe évekkel meghosszabbítjuk a tartósságot.
Érdesítés
Ennél a lépésnél természetesen nem kell a nyers felületig visszacsiszolni a régi festéket, mindössze át kell menni párszor a felületen csiszolópapírral, hogy sima legyen a bútorunk és így megtapadhasson szépen, egyenletesen a festék. Továbbá azért is szükséges, hogy a fellazult rétegek alatti szennyeződést is el tudjuk távolítani. Ha elég nagy a felület használhatunk csiszológépet is, a megfelelő védőfelszerelésben.
Tisztítás
A tisztítás során elsősorban a csiszolás során összegyűlt portól és a régi festés maradványaitól szabadulunk meg. Ezen túl a tisztítást egybe is tudjuk kötni a zsírtalanítással, ugyanis úgyis az lenne a következő lépés. Minden szennyeződéstől és zsírtól meg kell szabadulnunk, amelyek bármilyen extra réteget képeznének az bútor felülete és a rákerülő festék között. Ezért tehát nem elég egy nedves rongyot használnunk, nem csak áttörölni kell a bútort. Laposan meg kell tisztítani, de a tisztítószer maradványait is le kell majd mosnunk.
A legegyszerűbb megoldás a mosogatószeres víz, mellyel jól megmossuk/megdörzsöljük a felületet, majd pedig párszor tiszta vízzel leöblítjük. Amennyiben konyhabútorról van szó, ahol extrémebb körülmények uralkodnak – zsír-és olajmaradványok -, akkor érdemes denaturált szesz és víz fele-fele arányával próbálkozni a teljes megtisztítás érdekében. A bő vizes tisztítástól sem szabad félnünk, ugyanis szükséges kellő mennyiségű vízzel leöblíteni a tisztítószereket. Nem fogunk kárt tenni az anyagban, hiszen nem fog beszivárogni a mélyebb rétegekbe a víz két átmosás miatt. Ez azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a bútor festése a lehető legjobb eredményt hozza!
Az előkészítés utolsó lépésre: a felületi hibák javítása
Csiszolás és tisztítás után válik majd jól láthatóvá az, hogy pontosan hol van megsérülve a bútorunk, ezeket pedig orvosolnunk kell. A festéket ugyanis egyenletesen fogjuk felvinni, tehát nem takarja el a sérüléseket, hibákat, sőt, van, hogy a szép festés inkább kiemeli azokat. Ezért kell körültekintően átvizsgálni a teljes bútor felületét és kijavítani a szintbéli eltéréseket.
A réseket fatapasszal töltsük ki és spaklival makulátlanul simítsuk el. A folyékony fa száradása után ismét kerüljön elő a csiszolópapír és csiszoljuk simára a felületet. Ez a folyamat van, hogy 2-3x megismétlődik, mire a rés feltöltődik és teljesen sima lesz a felületünk. Az esetleges furatokat úgy tudjuk eltávolítani, hogy faragasztóval rögzítünk egy apró fadarabot az üregbe, majd száradás után körbetapaszoljuk folyékony fával.
El is kezdődhet a bútor festése!
Miután minden előkészítő lépést elvégeztünk, megkezdhetjük a bútor lefestését. Előtte azonban gondoskodjunk a munkaterület környékének letakarásáról, hogy tényleg csak oda kerüljön a festék, ahova szeretnénk. A járható takarófólia tökéletes lesz a padlónk védelmére, a bútor határvonalainak jelölésére pedig használjunk maszkolószalagot.
A festéshez mi a Dulux Simply Refresh konyhabútorfestéket ajánljuk, mely tökéletes társa lesz mindenkinek a felújítás során. A legjobb benne az, hogy nem szükséges hozzá alapozó, hiszen felvihető közvetlenül festett vagy festetlen, akár lakkozott fafelületekre, laminált bútorlapokra, MDF panelekre és kemény PVC-re is.
Mivel 2 az 1-ben alapozó és festék, nem kell hígítani, csak alaposan felkeverni. Ajánlott a festéshez egy puha, mesterséges sörtéjű ecsetet használni, amelyek vizes zománcokhoz készülnek. A legjobb hatás eléréséhez pedig egy 4-10 mm-es velúrhenger vagy flockhenger ajánlott. Az első két réteget 6 órás kötési időközzel vigyük fel, majd az egyenletes felület érdekében végezzünk egy finom csiszolást és tisztítsuk meg a bútort a portól. Intenzív színek esetén szükség lesz egy harmadik réteg felvitelére is.
A lefestett felületeket 10 nap elteltével lehet igénybe venni, ez idő alatt próbáljuk védeni a friss felületet a karcolásoktól és szennyeződésektől, illetve kerüljük a tisztítást. A száradási idő függhet a hőmérséklettől is, azonban a teljes száradás után ellenáll majd a bevonatunk a zsírfoltoknak és az enyhe tisztítószereknek is.
Reméljük, hogy rövid bejegyzésünk hasznára válhat majd Vásárlóinknak és hamarosan nálunk szerezhetik be a bútorfestéshez szükséges eszközöket, a Festék Csodák boltjában!