Lehet, hogy a hó idén is késve érkezik, a fagy azonban nem vár. Már novemberben is megjelentek a mínuszok, melyek elég okot adnak arra, hogy már ebben a hónapban elkezdjük az autónk felkészítését a télre. Előző cikkünkben már említettük, hogy mit érdemes ősszel elvégezni járművünkön, most azonban néhány pontot részletesebben is kifejtünk. Így megfelelő mértékben elő tudunk készülni a fagyra és időben el tudunk végezni minden simítást az autónkon. A bejegyzésünk elolvasása után Ön is úgy gondolja majd, hogy az autó felkészítése télre gyerekjáték, ha a Festék Csodák termékeit használja. Kevesen tudják, de üzletünkben még az autóápoláshoz szükséges termékek is megtalálhatók széles választékban. A festékekkel szembeni polcokon megtalálhat mindent, amivel fel tudja majd készíti az autót télire. Nem is szaporítjuk tovább a szót, nézzük is mikre lesz szüksége autójának a hidegben!
Fagyálló hűtőfolyadék – Télen is kell a hűtés
Attól, hogy kint tombolnak a mínuszok, még ugyanúgy szüksége van a motornak hűtésre. Éppen ezért még a tél beköszönte előtt mérjük meg refaktométerrel a hűtőfolyadék fagyáspontját. A határérték -30 Celsius fok, efelett már érdemes cserélni a hűtőfolyadékot. Amennyiben a hűtőközeg dermedéspontja nem elég alacsony, akkor a hidegben megfagyó folyadék szétrepesztheti a hűtőt vagy kilökheti a fagydugót a motorból. Előfordulhat olyan eset is, hogy a rendszerben jégkása alakul ki, ami szépen lassan teszi tünkre a motort. Tehát a fagyálló folyadékunk kiválasztásakor legyen elsődleges a dermedéspont.
Nagyon sok fagyálló hűtőfolyadékkal találkozhatunk a piacon. Például vannak készrekevertek, melyekkel semmi további teendőnk nincs, hiszen be vannak állítva egy bizonyos hőmérsékletre, csak be kell töltenünk a tartályba. Ezzel szemben a koncentrátumok esetében kicsit több a bajlódni való, mivel itt saját magunk fogjuk beállítani a kívánt hőmérsékletet hígítás által. Az autó felkészítése télre tehát mégsem annyira egyszerű folyamat, hiszen ez utóbbi esetben a folyadékhoz mellékelt hígítási táblázatnak megfelelően kell alkalmaznunk a terméket. A folyamat elvégzése során azonban arra is figyelni kell, hogy ioncserélt vizet használjunk.
Gazdaságosság szempontjából nyilván jobban megéri egy koncentrátum, mely sokkal tovább elegendő. A szín nagyon széles skálán mozog a termékek esetében, ezeket azonban nem kell figyelembe vennünk, nincs jelentőségük. Amennyiben azonban nem vagyunk magunkban biztosak és nem tudjuk, hogy milyen típusú fagyállót szerezzünk be gépjárművünknek, akkor a gépkocsi útmutatójában általában megadják a paramétereket vagy pedig kérjük ki egy szakember segítségét.
Autó felkészítése télre – A szélvédő se maradjon ki!
A szélvédőmosó cseréjét is érdemes még a fagy előtt lecserélni, hiszen a megfagyó folyadék szétrepesztheti mosó szivattyúját, illetve a tartályát is. Habár nyáron is speciális szélvédőmosót kell használni a bogarak és vízkő miatt, télen ezt garantáltan nem tudjuk megkerülni, mivel arra is figyelnünk kell, hogy a használt termékünk fagytűrő legyen. Nem elsődleges, bár kétség kívül fontos a folyadék szaga is, hiszen a legtöbb termék erőteljes alkoholos szagot áraszt, melyet nem kellemes az autóban szagolni. Nagyon nehéz kellemes illatú terméket találni, így amennyiben sikerrel járunk, mindenképpen érdemes hosszabb távon megőrizni.
Mindezek mellett az ablaktörlő lapátok állapotfelmérése se maradhat el, hiszen amennyiben kopottak vagy már kisebb töredezések jelennek meg rajtuk, akkor feltétlenül cseréljük le őket. A lapátok épségének megőrzése érdekében pedig semmiképpen se velük próbáljuk meg letakarítani a szélvédőre fagyott jeget, hanem mindig az olvasztás mellett döntsünk. A ablakfűtés másik pozitívuma az, hogy azt is megakadályozhatjuk, hogy az ablakmosó ráfagyjon az ablakra. A menetszél és a hideg hőmérséklet ugyanis a rosszabb minőségű termékek azonnali fagyásához vezethet. Ezt könnyedén meg tudjuk előzni azzal, ha az ablakfűtéssel kombináljuk az ablakmosónk használatát.
Ne feledkezzünk meg az alvázvédelemről!
Sokan nem veszik kellően komolyan az alvázvédelem fontosságát, csak akkor kapnak észbe, amikor már kész a baj. A téli felkészülésnek azonban fontos eleme ez is, mivel a rozsda nem lesz kíméletes az autónkkal. Az autók alvázának legnagyobb ellenfele a sós, nedves utakról felcsapódó lé, mely kikezdi a futómű fém-és gumielemeit. Ezen felül a karosszéria alsó részét és a lemezeket sem kíméli, hiszen egy apró sérülés és máris kinyílik a védőréteg. A rozsa felbukkanását először apró barna pöttyök jelzik, majd lassan elindul az átlyukadási folyamat.
A megelőzésre több lehetőség van: egyfelől hasznos a rendszeres alvázmosás, azonban a hibás részeket érdemes minél hamarabb kijavítani. Elég lehet egy javítófestékes kezelés kisebb felületi sérülések esetén. A karosszéria többi részét biaszolással és magasnyomású mosóval tisztíthatjuk és óvhatjuk. A gumitömítéseket érdemes legalább egy évben egyszer áttörölni ápolóanyaggal bekent ronggyal, hogy ne ázzon be az autó. Erre azért van szükség, mert a szigetelőanyag folyamatosan és fokozatosan veszít a rugalmasságából az évek alatt.
Összességében nagyon sok tényezőt kell figyelembe vennünk az alvázvédelem során, de már azzal is sokan tehetünk a rozsdásodás ellen, ha télen gyakrabban mosatjuk az autónkat. Ezáltal a só maró hatása nem fog akkora kárt tenni autónkban és tovább bírja a gyűrődést. Amennyiben azonban szeretne beszerezni egy bitumenes alvázvédőt, hogy megóvja autóját a sótól, a szennyeződésektől és a felverődő kavicsoktól, akkor oldalunkról megrendelheti a legminőségibb alvázvédőket.
Kötelező fékellenőrzés a szezonváltás előtt
A fékek ellenőrzése ideális esetben minden szezonváltáskor megtörténik, de vita nélkül mondhatjuk, hogy a téli szezon előtt kötelező leellenőrizni a fékeket. Rengeteg baleset megelőzhető azzal, ha a fékünk mindig makulátlan állapotban van. Ellenőrizzük le még a fagyok előtt a fékbetétet, féktárcsát, illetve a fékdobokat. Vessünk egy pillantást a fékfolyadék szintjére is a teljes körű áttekintés végett.
Végül, de nem utolsó sorban: Téli gumi nélkül nem tud az autó felkészülni a télre!
A tél kétség kívül a legtöbb áldozatot követelő évszak a közutakon. A fagy, a latyak, a hó és az ónos eső nagyban megnehezíti az autósok dolgát. A megfelelő felkészüléssel azonban könnyen elkerülhetők a balesetek. A legfontosabb pont tán a télbe lépés előtt a nyári gumik télire cserélése. Habár jogszabály ezt nem írja elő, a biztonságunk hatványozottan megköveteli ezt. Ez nem magyarázható mással, mint hogy a téli útviszonyoknak a téli gumiabroncs futófelületének anyaga és profilja felel meg. Tehát nagyon fontos a bordakialakítás és a lamellák száma is, mivel ezek segítik a tapagást a hideg aszfalton, legyen szó száraz, havas vagy latyakos útról.
A téli gumi a mínuszok alatt is lágy és rugalmas marad, így őrzi meg tapadóképességét. A nagy baj a nyári gumik téli alkalmazásával az, hogy azok már 7 Celsius fokon keményednek, így nem tapadnak olyan jól a téli körülmények között. Érdemes tehát a gumik lecserélése legkésőbb november végén, hogy teljes biztonságban lendülhessünk bele a leghidegebb hónapokba. A keréknyomást, illetve a minimális bordamélységet pedig érdemes lesz kéthetente ellenőrizni, hiszen a viszontagságos körülmények között a gumi is gyorsabban kopik.