A tavaszi kerti teendők elvégzése után itt az ideje elgondolkodnunk azon, hogyan tudnánk otthonunkat könnyen szebbé varázsolni. A jó idő beköszönte tökéletes lehetőséget kínál számunkra lakásszépítő és barkácsmunkák elvégzéséhez, mely egy fantasztikus délutáni program lehet családtagjaink hozzájárulásával. Mesés dekorációvá válhat kertünkben a virágláda készítése raklapból, melynek fő kelléke bizonyára sokunknál akad építkezést követően. A mai cikkünkben lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan valósíthatjuk meg ezt a dekoratív inspirációt, mely minimális munkabefektetéssel és kézügyességgel is kivitelezhető.
Mire lesz szükségünk a virágláda elkészítéséhez?
- Raklap
- Kalapács és favéső
- Fűrészlap/dekopír fűrész
- Facsavar
- Akkus csavarozó
- Gépi csiszoló/csiszolópapír
- Ecset
- Faalapozó, lazúr/ lakk/ festék
- Sittes zsák/geotextília
- Tűzőgép
- Virágföld
- A tárolási hely típusához illeszkedő rögzítés
Hogyan készítsünk virágládát raklapból?
A virágláda készítése raklapból végtelen variációban megvalósulhat, hiszen rengeteg módon felhasználhatjuk a rendelkezésünkre álló alapanyagot. Elképzeléseinknek megfelelően lehet nagy vagy akár kisebb méretű, egyszerűbb vagy emeletes kültéri láda is, a legfontosabb, hogy engedjük szabadjára fantáziánkat! Ne is húzzuk tovább az időt, lássuk, hogy miként készíthetünk el kertünkbe egy emeletes virágládát!
1. lépés: A lécek méretre vágása és előkészítése
Látványos kültéri dekorációnk a raklap szétszedésével kezdődik. Nem kell mást tennünk, mint egy favéső és egy kalapács segítségével elemeire bontanunk a kiindulási anyagot, majd pedig kihúzni vagy kiütni a lécben maradt szögeket. Ezt követően jöhet a fűrész segítségével való méretre vágás és az alapzattal való összeszögelés, ahogy az alább csatolt videóban is látható. A pontos mérés kiemelten fontos, hiszen így fogunk a legszebb végeredményhez jutni. A rögzítésnél pedig célszerűbb akkus csavarozót alkalmaznunk a tartósság és a gyorsabb munkavégzés érdekében.
Kezdődhet a festés és az azt megelőző munkálatok elvégzése!
Az összeszerelést követően el is érkeztünk a következő állomáshoz, mely nem más, mint a csiszolás! Kiemelkedően fontos ennél a folyamatnál, hogy a felületet alaposan csiszoljuk meg, hogy mindenhol selymes legyen. Ez azért lényeges, mivel az esetleges szálkák akadályozzák az egyenletes alapozást és a festést.
Ezután itt az ideje elővennünk az ecseteket! Először is lesepregetjük róla a csiszolás maradványait, majd pedig át is térhetünk az alapozásra. Ennek végrehajtásához ajánljuk figyelmébe a Poli-Farbe Boróka faalapozót, mely tartós védelmet biztosít szürkepenész, kékgombásodás és rovarkárosítás ellen.
Amennyiben meg szeretnénk hagyni a raklap természetes színét, érdemes a kezelés során egy színtelen, selyemfényű lakkot alkalmaznunk. Másik választási lehetőségként felmerülhet a Lazurán aqua favédő lazúr használata, melyet egyből kenhetünk a felületre. Ugyanakkor választhatunk egy ízlésünknek megfelelő színű zománcfestéket is. Fontos megemlítenünk, hogy ebben az esetben 2 rétegben szükséges felvinnünk a festéket, méghozzá kb 20-30 perc különbséggel. Ezután virágládánkat tetszőlegesen dekorálhatjuk sablonok segítségével vagy akár szabad kézzel is. A lényeg, hogy a belsejét kivéve mindenhol fessük le dekorációnkat.
Végső sorban jöhet a virágláda rögzítése és az ültetés
A száradási idő letelte után tehetjük fal, kerítés vagy akár korlát mellé az emeletes virágládát. A megfelelő rögzítés elengedhetetlen, hiszen a raklap eldőlése egyrészt balesetveszélyes, másrészt a beültetett növények is sérülhetnek. Ennek megakadályozása érdekében a gyorskötöző eszköz alkalmazását ajánljuk.
Ezt követően ki kell bélelnünk a fakkokat geotextíliával. A fólia szélét a legegyszerűbb tűzőgéppel rögzítenünk, mely kiváló tartást jelent. Emellett fennáll egy kissé nehezebb megoldás is, miszerint kalapáccsal és szögekkel rögzítjük. Majd vágjuk le a fólia kiálló részeit. Utolsó lépésként pedig nem kell mást tennünk, mint feltölteni a ládát virágfölddel és indulhat az ültetés! Az alsó részébe érdemes a nagyobb virágokat ültetni, a felső két rekeszbe pedig kisebbeket vagy futónövényeket célszerű helyezni.
Az alábbi videóban megtekintheti az emeletes virágláda egyik variációjának elkészítését, melyet kedvünk szerint változtathatunk az egyedibb és személyesebb végeredmény érdekében.
Most, hogy megtudtuk hogyan kell virágládát készíteni raklapból, nincs más dolgunk, mint belevágni a megvalósításába! Ne késlekedjünk tovább, dobjuk fel kertünket, teraszunkat vagy akár erkélyünket ezzel a hihetetlenül egyszerűen kivitelezhető dekorációval! A lépéseket követve az eredményben garantáltan nem fogunk csalódni!
Reméljük, hogy inspirációnkkal sikerült meghoznunk olvasóink kedvét egy kis barkácsoláshoz. Amennyiben néhány alapanyag vagy eszköz nem található meg otthonában, térjen be a Festék Csodák üzletébe, és szerezzen be mindent a kreatívkodáshoz és otthonának felújításához! További dekoratív ötletekért és otthoni barkácsolásért olvasson tovább blogfelületünkön vagy kövessen be minket Facebookon!