Az ősz beköszöntével egyre gyakoribbá válnak az avarban megbújó sünök, azonban ez a rejtőzködés nagyon gyakran sün-életekbe kerül az avarégetések miatt. Ezek az aranyos tüskegombócok november közepe-vége felé kezdik meg téli álmukat, melyekhez a helyet már jó előre elkezdik keresni. Ahhoz, hogy ne az avarban leljenek menedékre, szükségünk lesz egy aprócska süntanyára, melyet akár a családdal együtt is összebarkácsolhatunk pár óra alatt. Ez a süngarázs fog majd védelmet nyújtani az időjárás és a ragadozók ellen.
A természet szeretetére és tiszteletére történő oktatás már nagyon jó, ha kicsi korban kezdődik. Ez az időszak pedig kiváló lehetőséget nyújt a gyerekeknek arra, hogy megismerkedjenek kertünk eldugott lakóival és tanuljanak egy keveset a téli álomról. Amennyiben meghoztuk a kedvét ahhoz, hogy együtt építsünk idén süngarázst, olvasson tovább!
Miért rejtőznek el a sünök télen?
Erre a válasz egyszerű: csakúgy, mint nagyon sok állat, ők is téli álmot alszanak. Amikor a hőmérséklet tartósan 6 Celsius alá csökken, mely nagyjából november második felében köszönt be, a szervezetük átáll a minimális energiafelhasználásra. Testhőmérsékletük lecsökken, csakúgy, mint szívverésük és légzésük. Bélrendszerük kiürül és nagyjából 5 hónapon át az ősszel felhalmozott zsírtartalékból élnek. Annak érdekében, hogy zavarhatatlanul telelhessenek, egy jól szigetelt helyet keresnek maguknak, mely rendszerint levélalmot vagy farakást jelent.
Pontosan ezért jelentenek az őszi égetések nagy veszélyt rájuk, hiszen ők a védelmet látták a halálukat jelentő avarban. Ezért érdemes süngarázst építeni, ami majd elnyeri a tetszésüket valahol a kert távoli zugában és nyugodtan telelhetnek. Az sem hátrány, ha meghagyunk pár elhullott gyümölcsöt a kertben, vagy ezzel csábítjuk be őket a kis házikóba. A sünöket ilyenkor szobahőmérsékleten kell tartani és nem szabad nekik minden féle ételt adni sem. Például a tej az emésztési nehézségeket okozhat nekik, azonban a macska-és kutyaeledelt vagy a gyümölcsöket, kukacokat könnyedén feldolgozza a gyomruk.
Hogyan rendezzük el a levélrakásokat biztonságosan?
Elsősorban nagyon fontos az, hogy lehetőség szerint ne vasvillával essünk neki a rakásnak, hanem előbb óvatosan, egy hosszabb bottal piszkáljuk meg. A legalsó részen pedig extra figyelmességgel forgassuk át a levelek, hiszen az összegömbölyödött sünök tüskéibe úgy bele tudnak ragadni a levelek, hogy szinte láthatatlanok lesznek. Ekkor kell különösen odafigyelni a gömbölyű formákra nem csupán ősszel, de tavasszal is, sünellési időszakban, amikor még több aprócska, vak süni lelhető a levelek között.
A levélrakások gyújtása lehetőleg sose történjen meg azonnal, átvizsgálás nélkül, mivel a sünök veszély esetén nem menekülnek, hanem összegömbölyödnek. Ennek eredményeképpen sajnos a lángok martalékává válnak és szó szerinti értelemben megsülnek. Amennyiben a tavaszi avartakarítás közepette találunk sünfészket, melyben már kicsik is vannak, semmiképpen se mozgassuk el őket. Ilyenkor várjuk meg, amíg pár hét alatt felnőnek és maguktól elhagyják a fészket. Ez az apró kellemetlenség kerülhető ki könnyedén egy süngarázs létrehozásával.
Mi az a süngarázs?
A süngarázs egy 50x40x20-as kutyaházszerű búvóhely, melynek két része van. A kisebbik rész arra szolgál, hogy a természetes üregeket imitálja a sünök számára, a nagyobbik tér maga a lakrész, melyben majd a téli álmát alussza. Szerencsére egy ilyen paraméterekkel rendelkező, felnyitható tetejű süntanya nem igényel szaktudást, komoly anyagi befektetést vagy speciális eszközöket.
Elhelyezése azonban komolyabb körültekintést és mérlegelést igényel, mivel több feltételnek is teljesülnie kell ahhoz, hogy a sün ott szálljon meg. Ki kell bélelni a lakrészt száraz levelekkel, fűvel, akár mohával, de hagyni kell helyet mindenképpen. A hely majd arra szolgál, hogy a süni behordja a saját maga által preferált almot, ezzel is kialakítva a kötődést a helyhez. Kihelyezés során pedig válasszunk egy félreeső, száraz helyet az udvarban vagy toljuk be egy bokor alá és hordjunk rá egy kis száraz avart, hogy még jobban beolvadjon a tájba.
Ahhoz, hogy tartós legyen a végeredmény és esetleg jövő évben is felhasználhassuk a kis sünházunkat, érdemes gondoskodni a megfelelő faápolásról. Egy kis lazúrréteg vagy fafesték csodákra képes és évekkel hosszabbíthatja meg a süngarázs élettartamát. A kutyaházakról és egyéb állatbarát helyekről nem is beszélve!